لغو انحصار برگزاری تور گردشگری چین به ایران

انحصار برگزاری تور گردشگری چین به ایران که تاکنون در اختیار ۲۰ آژانس مسافرتی بود شکسته شد و آژانسهای متقاضی می بایست برای حضور در این عرصه مشخصات خود را به سازمان میراث فرهنگی اعلام کنند.

لغو انحصار برگزاری تور گردشگری چین به ایران

 

به گزارش خبرگزاری مهر، در دی ماه سال ۸۵ تفاهم نامه ای بین معاون گردشگری وقت سازمان میراث فرهنگی و سفیر تام الاختیار جمهوری خلق چین در ایران به امضا رسید که در آن بر تسهیل مسافرت گروهی گردشگران چینی به ایران تاکید و موافقت شده بود.

در این تفاهم نامه آمده بود که فهرست دفاتر خدمات مسافرتی معین شده برای برگزاری تور به صورت مکتوب برای طرف مقابل تایید و ارسال شود همچنین طرف چینی خواستار آن است که گروه های گردشگر چینی هنگامی که به ایران سفر می کنند، به صورت گروهی از چین خارج و به چین مراجعت کنند. دفاتر خدمات مسافرتی چینی معین شده باید برای هر گروه گردشگر از راهنمایی تور استفاده کنند. طرف ایرانی هم از طرف ایرانی درخواست می کند برای هر گروه گردشگر یک راهنمای تور اختصاص دهند.

اکنون سازمان میراث فرهنگی در نامه ای به جامعه تورگردانان ایران و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشور نوشته است که متعاقب این تفاهم نامه و پس از طی مراحل قانونی نام ایران در مرداد ۹۰ رسما به عنوان صد و یازدهمین کشور در فهرست مقاصد گردشگری مجاز کشور چین قرارگرفت و طبق بند ۲ ماده یک این سند تعداد ۲۰ دفتر خدمات مسافرتی پیشنهادی از سوی جامعه تورگردانان به طرف چینی معرفی شد.

موضوع این سند عبارت بود از اینکه طرف ایرانی به منظور سازماندهی سفر گروهی گردشگران چینی در ایران دفاتر خدمات مسافرتی ایرانی را که طبق قوانین و مقررات ایران فعالیت می کنند و دارای استاندارد و معیار بالاتری هستند و به راه اندازی و ترتیب دادن تور سفر گروه های گردشگر چینی علاقه مند هستند تعیین و یا پیشنهاد خواهند کرد.

در این راستا با توجه به گسترش روز افزون بازار گردشگری چین و درخواست سایر تشکل های گردشگری حرفه ای برای معرفی دفاتر زیرمجموعه و فعالیت در بازار چین در چارچوب سند فوق الذکر این معاونت به روزرسانی، ارتقاء کیفی و افزایش کمی فهرست دفاتر ایرانی معرفی شده به طرف چینی را در دستور کار خود قرار داده است. بنابراین مشخصات دفاتر برای اقدامات آتی به دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی ارسال شود. در این باره، محمد حسن کرمانی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی به خبرنگار مهر توضیح داد: سالها قبل تفاهمنامه ای به امضا رسیده بود که ۲۰ آژانس برای برگزاری تورهای گردشگری از چین به ایران معرفی شده بود. ما در جلساتی این موضوع را مورد انتقاد قرار دادیم و گفتیم که خلاف منافع آژانسهاست و دولت چین نمی تواند برای ما تعیین تکلیف کند. اکنون معاون گردشگری نامه نوشته که تا تاریخ ۳۰ دی ماه آژانسهایی که درخواست برگزاری تورهای گردشگری از چین دارند مشخصات خود را برای معرفی اعلام کنند تا از این پس دولت چین بداند که قرار است با کدام آژانسها در ایران کار کند. بنابراین دفاتری که قبلا در این حوزه فعالیت می کردند و دوباره می خواهند به این فعالیت ادامه بدهند نیز باید مشخصاتشان را اعلام کنند.

 

 

برچسب ها: اخبار  گردشگری 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1