معبد لاما-Lama Temple

معبد لاما معروف به کاخ صلح و هارمونی (Yonghe Temple-雍和宫) در بخش شمال شرقی اتوبان رینگ دو پکن واقع شده است که بزرگترین و از قدیمی ترین صومعه‌های بودایی تبتی در آثار باستانی جهان است.

معبد لاما-Lama Temple

 

معرفی

معبد لاما پکن بزرگ‌ترین و سالم‌ترین صومعه لاما در شهر پکن می باشد. کار ساخت و ساز در معبد لاما پکن در سال ۱۶۹۴ آغاز شد که محلی برای اقامت رسمی سلطنت قبیله ای بود. چرخ های گردان مخصوص زائرین، کاشی های خوش رنگ خیره کننده، شیرهای چینی با شکوه، تندیس ها و دیوارهایی که با تصاویری از مغولها، تبتی ها و چینی ها پرشده، این معبد را به یکی از باشکوه ترین معابد بودایی پکن تبدیل کرده است. مجسمه شگفت آور ١٨ متری بودا به شکل تبتی اش با زردرنگ، که از چوب ساخته شده در این مجموعه قرار دارد و علاوه بر این، کلکسیونی از مجسمه های بوداهای تبتی برنزی در این معبد نگهداری می شود، که بیشترشان از سلسله ی کینگ هستند. متأسفانه عکاسی در درون ساختمان معبد ممنوعه، ولی در سفر به پکن تماشای این معبد برای گردشگرا خیلی جذاب است. این محل مکانی برای اقامت تعداد زیادی از راهبان بودایی تبتی از مغولستان و تبت بود، بنابراین معبد لاما پکن تبدیل به مرکز ملی اداره لاما شد.

تاریخچه

این مکان محل سکونت امپراطور یونگ ژنگ (سومین امپراطور سلسله چین) بود که در سال ۱۷۲۲ عمرش به پایان رسید و بعد از آن نیمی از معبد لاما تبدیل شد به یک صومعه برای راهبان بودایی تبتی و نیمی دیگر در قصر امپراتوری باقی ماند.

بعد از مرگ امپراتور یونگ ژنگ در سال ۱۷۳۵، تابوت او در معبد قرار گرفته بود. امپراتور Qianlong که بعد از یونگ ژنگ ، امپراتوری معبد اعلام شد مقبره او را با کاشی های فیروزه ای و زرد جایگزین کرد که به شکوه او بیافزاند.

پس از پایان جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹، معبد بعنوان یک بنای یادبود ملی بود و ۳۲ سال بعد بسته شد.این معبد در سال ۱۹۸۱ به روی عموم و گردشگران باز شد .امروزه این معبد به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تور چین بشمار میرود.

بخش ها و طراحی معبد

معبد لاما که حدود ۶۶۴۰۰ متر مربع وسعت دارد شامل: دروازه معبد شینتو (torii)، تالار بزرگ (Grand Hall)، تالار یونگ یو (Yongyou Hall)، تالار فالون (Falun Hall) و تالار شادی بیکران (Hall of Boundless Happiness) می‌باشد.

دیواره‌های این معبد به نقش‌های حکاکی شده مزین است و سنگ فرش داخلی آن به سمت تالار اصلی منتهی می‌شود. درختان سرو و کاج همیشه سبز این معبد نقش بسزایی در ایجاد حس معنویت و آرامش در فضای این معبد ایفا می‌کنند.

کاخ یونگه خصوصیات بارزی از اقوام مختلف از جمله؛ منچوری‌ها، قوم هان، مغولستان و تبت را در خود جای داده است.

محتوای حیاط جنوبی: در حیاط جنوبی، سه مقبره تاریخی، یک نقاشی دیواری بسیار بزرگ و دو شیر سنگی وجود دارد که پس از گذشتن از مقبره‌های تاریخی و با عبور از سنگ فرش ها به دروازه Zhaotai (دروازه کاخ لاما) در قسمت شمالی می‌رسید.

برج طبل و برج ناقوس در داخل دروازه، و در هر دو سمت را خواهید دید. در کنار برج طبل، یک تشت مسی بزرگ با وزن ۸ تن قرار دارد که در گذشته برای پخت Laba Congee (خوراکی که در روز هشتم از ماه دوازدهم قمری پخته می‌شده) از آن استفاده می‌شده است.در شمال معبد، یک لوح هشت ضلعی قرار دارد که روی آن تاریخچه معبد لاما نوشته شده است.

تالار بزرگ یا Grand Hall در گذشته محل پذیرایی از مقامات بزرگ مملکتی و افسران دولتی بوده است. در شمال این سالن، سه مجسمه بودا به ارتفاع ۲متر قرار دارند که Sakyamuni، بودای Guru و بودای آمیتا نام دارند.

در شمال تالار بزرگ، سالن یونگ یو قرار دارد که محل خواندن متون مقدس لاماها و همچنین برگزاری مراسم‌های بودایی بوده است. در مرکز تالار، مجسمه بودا قرار دارد که از چوب صندل ساخته شده است.

سالن فالون در مرکز سالن فالون Falun Hall، مجسمه ۶٫۱ متری بودای Tsongkhapa قرار دارد که بنیان‌گذار بوداییسم تبتی بوده است. این مجسمه برنزی در سال ۱۹۲۴ و با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ هزار دلار نقره‌ای تکمیل شد.

پشت مجسمه بودای Tsongkhapa، تپه Arhat قرار دارد که شامل ۵۰۰ مجسمه Arhat است که با ظرافت خاصی و از چوب درخت اقاقیا تراشیده شده‌اند.

تالار شادی بیکران یکی دیگر از دیدنی‌های این معبد، مجسمه ۱۸ متری Maitreya در تالار شادی بیکران است که ۸ متر آن در زیر زمین قرار گرفته است.


هزینه بلیط: ۲۵ یوان

ساعات بازدید: از ۹ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر

آدرس چینی: 雍和宫位于中国北京市东城区雍和宫大街12号

آدرس انگلیسی: Yonghegong St, Dongcheng Qu, China

مسیرمترو: تقاطع خط ۵ با خط ۲ مترو ایستگاه yonghegong-雍和宫 خروجی F

 

 

برچسب ها: پکن  گردشگری 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1