میدان تیان‌ان من-Tiananmen Square-天安门广场

میدان تیان ان من یکی از مشهورترین و جنجالی ترین میادین شهر پکن که شاهد رخدادهای گوناگونی بوده است ولی اکنون به مکانی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. اطراف این میدان ابنیه مهم تاریخی همچون مجموعه کاخ‌های شهر ممنوعه، پل‌های «جین شوی» (آب طلایی) و دیوار سرخو مجلس چین واقع شده‌است.

میدان تیان‌ان من-Tiananmen Square-天安门广场

 

تاریخچه

میدان تیان ان من در واقع دروازه قدیمی شهر ممنوعه پکن بوده است در دوران سلسله های "مینگ "و " چینگ " در این بنا مراسم اعلام حکم برگزار می شد. دروازه " تیان انمن " در ابتدا "چن تیان مین " نامیده می شد به معنای گردش اسمان؛ با این تفسیر که سرنوشت انسان در آسمان ها رقم می خورد . این بنا در اوایل قرن 15 میلادی در سلسله مینگ ساخته شد. در زمان سلسله چینگ یعنی پس از قرن 17 میلادی این بنا دروازه " تیان ان من " نامیده شد که معنای آن میدان آرامش آسمانی است . در آن زمان مساحت میدان مقابل این بنا به 11 هکتار می رسید و در شرق؛ غرب و جنوب آ ن دیواری سرخ رنگ به چشم می خورد که مردم حق ورود به آن را نداشتند . به مرور زمان وضع تغییر کرد و پس ازتاسیس جمهوری خلق چین درسال 1949 میلادی این بنا چهار بار مورد تعمیر و مرمت قرار گرفت و با چهره کاملا جدید به مکانی مهم برای برگزاری مراسم بزرگداشت و اجتماع و همایش های کشوری تبدیل گردید .تا قبل از مرگ مائو عکس سران کمونیسم یعنی مارکس و انگلس و لنین و استالین در این میدان نصب شده بود. همچنین یکی از مشهورترین حوادث تاریخی کشور چین در این میدان رخ داده است که در این میدان مجموعه‌ای از تظاهرات های اعتراضی در میدان تیان‌آن‌من به رهبری دانشجویان از ۱۵ آوریل تا ۴ ژوئن ۱۹۸۹ برگزار شدند. این اعتراضات در نهایت بصورت جدی همراه با ضرب و جرح توسط دولت وقت خاتمه گردید. که تصاویر متعددی به مانند عکسی با عنوان مرد تانکی یا شورشی ناشناس از آن رویداد منتشر شده است.

شایان ذکر است در سال ۱۹۴۹، مائو درست مقابل دروازه سلسله مینگ(جلو در اصلی شهرممنوعه) بود که برپایی جمهوری خلق چین را اعلام کرد و تصویر بزرگ او هنوز در آنجا قرار دارد.

امکان دیدنی میدان تیان ان من

اطراف این میدان ابنیه مهم تاریخی همچون مجموعه کاخ‌های شهر ممنوعه، پل‌های «جین شوی» (آب طلایی) و دیوار سرخو مجلس چین واقع شده‌است. از دیگر بناهای قابل ذکر اطراف این میدان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

بنای یادبود قهرمانان مردم: بنایی مکعبی شکل و ساخته شده از گرانیت که در وسط میدان قرار گرفته است. این بنای یادبود در سال ۱۹۵۲ به عنوان بزرگترین بنای یادبود تاریخ چین ساخته شد. بر روی آن قسمتهایی از تاریخ انقلاب چین به صورت برجسته کار شده است و نام سربازها، مائو زدونگ و ژو انلای را بر روی آن خوشنویسی کرده اند.


هزینه ورودی: کلیه مکان ها رایگان به جز برج تیان‌آن‌من که ۱۵ یوان می باشد

مدت زمان پیشنهادی بازدید: یک روز کامل به همراه بازدید از شهر ممنوعه

مسیر مترو: خط ۱ مترو پکن در ایستگاه های Tiananmen Dong یا Tiananmen Xi Station و در خط ۲ مترو Qianmen از خروجی A و B

 

 

برچسب ها: پکن  گردشگری 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1