آشنایی با آزمون ورودی به دانشگاه در چین-高考-Gaokao

آزمون سراسری به دانشگاه در چین معروف به «گائوکائو» (高考-gaokao) که برای اولین بار 1952 برگزارشد، بر اساس دیدگاه مردم چین کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند می توانند فرصت های بیشتری در مقایسه با دیگران برای ورود به مشاغل دولتی داشته باشند و کسانی که به این فرصت های شغلی دست پیدا کنند در واقع امکانات بسیار زیادی خواهند داشت. این آزمون حدود نه ساعت در طی دو تاسه روز، بسته به استان برگزار میشود. وحتی شیوه برگزاری آزمون نیز در استان های مختلف فرق کرده و دروس امتحانی در طول زمان تغییر می کنند

آشنایی با آزمون ورودی به دانشگاه در چین-高考-Gaokao

 

آزمون ورودی سراسری به دانشگاه در چین به «گائوکائو» (高考-gaokao) معروف است که برای اولین بار 1952 برگزارشد، بر اساس دیدگاه مردم چین کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند می توانند فرصت های بیشتری در مقایسه با دیگران برای ورود به مشاغل دولتی داشته باشند و کسانی که به این فرصت های شغلی دست پیدا کنند در واقع امکانات بسیار زیادی خواهند داشت.

این آزمون حدود نه ساعت در طی دو تاسه روز، بسته به استان برگزار میشود. وحتی شیوه برگزاری آزمون نیز در استان های مختلف فرق کرده و دروس امتحانی در طول زمان تغییر می کنند.

سیستم "3+X": در این سیستم دروس ادبیات چینی، ریاضیات و زبان انگلیسی بعنوان سه درس اجباری برای کلیه داوطلبان می باشد که هر کدام دارای 150 امتیاز از 750 امتیاز کل دارند. و نماد "x" بیانگر اینست علاوه بر آنها، دانش آموزان باید بین دو گرایش علوم اجتماعی گرا (文科 倾向) و علم گرا (理科 倾向) یکی را انتخاب نمایید. دانش آموزانی که علوم اجتماعی را انتخاب کنند باید به سوالات در زمینه تاریخ، سیاست و جغرافیا (文 综)، در حالی که کسانی که دومی را انتخاب کنید باید به سوالات در فیزیک، شیمی و زیست شناسی (理 综) باید پاسخ دهند که این بخش در مجموع 300 امتیاز از 750 امتیاز کل را دارند.

سیستم "3+2": در این سیستم دروس ادبیات چینی، ریاضیات و زبان انگلیسی بعنوان سه درس اجباری برای کلیه داوطلبان می باشد و دو درس از سه درس تاریخ، سیاست و جغرافیا برای گرایش علوم اجتماعی و همچنین دو درس از سه درس فیزیک، شیمی و زیست شناسی برای گرایش های علم طبیعی در نظر گرفته میشود.

سیستم "3+1+X": این سیستم که در شانگهای اجرا میشود مشابه "3+X" با این تفاوت که یک از دروس تاریخ، سیاست و جغرافیا یا فیزیک، شیمی و زیست شناسی بعنوان درس اصلی با امتیاز 150 محاسبه میشود .

برای مردم چین از جمله والدین و دانش آموزان ورود به دانشگاه یک رویا محسوب می شود و همه ساله میلیون ها دانش آموز در کنکور دانشگاه‌ها که یکی از سخت‌ترین آزمون‌های جهان است، شرکت می کنند.در این آزمون‌ها سالیانه بالغ بر 9 میلیون متقاضی شرکت می‌کنند و به دلیل رقابت تنگاتنگی که در این کنکور برای ورود به دانشگاه‌ها وجود دارد، برخی از متقاضیان اقدام به تقلب در آن می‌کنند تا شانس خود را برای ورود به دانشگاه افزایش دهند. در این آزمون‌ها سالیانه بالغ بر 9 میلیون متقاضی شرکت می‌کنند و به دلیل رقابت تنگاتنگی که در این کنکور برای ورود به دانشگاه‌ها وجود دارد، برخی از متقاضیان اقدام به تقلب در آن می‌کنند تا شانس خود را برای ورود به دانشگاه افزایش دهند.

بر اساس مقرراتی که از سوی مسئولان نظارت بر امتحانات سراسری دانشگاهها در این کشور اعلام شده، از این پس کسانی که در کنکور سراسری چین مرتکب تخلف شوند مجازات تا هفت سال زندان برای آنان در نظر گرفته خواهد شد. در همین راستا اعلام شده که وسایل همه داوطلبان قبل از ورود به محل آزمون بازرسی و اثر انگشت آنها نیز ثبت خواهد شد. وزارت آموزش و پرورش چین اعلام کرده است که امسال از زمان چاپ و نشر سئوالات کنکور تا زمانی که این سئوالات در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، تدابیر بسیار سختی اتخاذ خواهد شد. مقامات کشور چین حتی سال گذشته و به منظور جلوگیری از تقلب شرکت کنندگان در کنکور از پهپادها نیز کمک گرفتند تا این وسایل پرنده با به پرواز در آمدن در محل برگزاری آزمون، ضمن فیلمبرداری و کشف گوشی های تلفن همراه نزد داوطلبان، امواج رادیویی مشکوک در محیط را نیز شناسایی کنند.

این وزارتخانه افزوده است که برای موارد اضطراری و بروز حوادث غیرمترقبه و همچنین بلایای طبیعی نیز چاره اندیشی شده است. آمارها نشان می دهد که شمار دانش آموزان چینی که در کنکور امسال شرکت می کنند از رقم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۸ میلادی کمتر است اما مشابه رقم شرکت کنندگان در آزمون سراسری در سال ۲۰۱۴ میلادی است. با توجه به اینکه کنکور باید در نقاط محروم و دور افتاده نیز برگزار شود اتوبوس هایی از سوی وزارت آموزش و پرورش به این نقاط در سراسر چین برای اعزام دانش آموزان به محل برگزاری کنکور فرستاده شده است. بر اساس یک برنامه ملی توسط آموزش و پرورش، به کنکوری های مناطق محروم قبل از آزمون کمک شده است تا ضمن بررسی سوابق تحصیلی آنها از مزایای بیشتری برخوردار شده و سطح آموزشی آنها به داوطلبان دیگر برسد. به همین سبب بسیاری از دانش آموزان نقاط روستایی در چین به رغم زندگی در نقاط محروم هر سال در آزمون کنکور شرکت می کنند و فرصت های زیادی برای ورود به بهترین دانشگاه کشور دارند.

از سوی دیگر درست برگزار شدن این آزمون سراسری برای دولت چین نیز دارای اهمیت است به گونه ای که مسئولان نظارت بر امتحانات، سال گذشته و برای اولین بار در تاریخ برگزاری آزمون کنکور دانشگاهی در این کشور، تقلب در این امتحان را جرم دانسته و برای متخلفین مجازات تا هفت سال زندان در نظر گرفتند. در همین راستا حتی اعلام شده که وسایل همه داوطلبان قبل از ورود به محل آزمون بازرسی و اثر انگشت آنها نیز ثبت خواهد شد.

 

 

برچسب ها: دانشگاهها  فرهنگی  اخبار 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1