جاذبه های شهر پکن : اپرای پکن ( Peking opera or Beijing opera (Chinese: 京剧; - Jīngjù)

اپرای پکن که اپرای شرقی نیز نامیده می شود.در واقع این اپرا مجموعه ای از هنرهای نمایشی چینی است و به دلیل آنکه در پکن شکل گرفته، اپرای پکن یا بیجینگ نامیده شده است. اپرای پکن بیش از 200 سال سابقه دارد.گریم چهره در اپرای پکن به این معناست که برای نشان دادن خصوصیت،اخلاق و سرنوشت نقش های نمایشنامه رنگ های متفاوت به روی چهره استفاده می شود.معمولا رنگ سرخ براینقش های اپرای بیجینگ یا پکن 4 نوع "شنگ-生" (مردها)، "دن-旦"(زن ها)، "جینگjing-净 " و "چو-丑-chou" می باشند که دارای دیگرنقش های فرعی نیز دارد.

جاذبه های شهر پکن : اپرای پکن ( Peking opera or Beijing opera (Chinese: 京剧; - Jīngjù)

 

تاریخچه اپرای پکن اپرای پکن که اپرای شرقی نیز نامیده می شود.در واقع این اپرا مجموعه ای از هنرهای نمایشی چینی است و به دلیل آنکه در پکن شکل گرفته، اپرای پکن یا بیجینگ نامیده شده است. اپرای پکن بیش از 200 سال سابقه دارد.در سال 1790، نخستین گروه"هوی بن"برای جشن روز تولد پادشاه وارد پکن شد.از آن پس، دیگر گروه های "هوی بن"برای انجام نمایش راهی پایتخت شدند.گروه های "هوی بن"سیار بودند و در جذب برنامه ها و روشهای نمایشی دیگر اپراها مهارت دارشتند.در آن زمان بسیاری اپراهای محلی چین در پکن به نمایش گذاشته می شد و گروه های "هوی بن"با جذب چکیده های این اپراها بهبود یافته و در پایان قرن 19 و آغاز قرن 20،اپرای پکن یا بیجینگ شکل گرفت.

انواع گریم چهره در اپرای پکن گریم چهره در اپرای پکن به این معناست که برای نشان دادن خصوصیت،اخلاق و سرنوشت نقش های نمایشنامه رنگ های متفاوت به روی چهره استفاده می شود.معمولا رنگ سرخ برای تحسین و بیانگر وفاداری و شجاعت،رنگ سیاه ، بیانگر دلیری و عقل،رنگ های آبی و سبز حضور نشانگر قهرمان در بیابان ها و جنگل ها و رنگ های زرد و سفید نشانگر خشونت و حیله گری است.رنگ های طلائی و نقره ای نشانگر اسرار بودن و متعلق به نقش شیطان است.

نقش های اپرای بیجینگ یا پکن 4 نوع "شنگ-生" (مردها)، "دن-旦"(زن ها)، "جینگjing-净 " و "چو-丑-chou" می باشند که دارای دیگرنقش های فرعی نیز دارد.

نقش های شنگ-生 به دو دسته نقش فرعی به نام های "لائو شنگ-老生-laosheng" و "شیائو شنگ-小生-xiaosheng" دارد.لائو شنگ-老生 به مردان سالمند گفته می شود که معمولا نقش های تحسین آمیز یا پادشاهان و مقامات عالی رتبه می باشند."شیا شنگ-小生" نقش های مردان جوان هستند.

نقش های دن-旦 به چهار نوع "لائو دن- lao dan-老旦"، "جنگ دن -Zhengdan-正旦" یا "چینگ یی- qingyi-青衣، وو دن-wu dan-武旦 و خوا دن-huadan-花旦 می باشند.چینگ یی زنان سالمند هستند،معمولا نجیب زادگان می باشند.وو دن زنانی هستند که اسرار می دانند.هوا دن زنان جوان متعلق به پائین ترین قشر جامعه هستند،مثلا خدمتکاران. جینگ -jing-净 معمولا افرادی با ويژگی های خاصی هستند که چهره آنها با رنگ های گوناگون تنزین می شود. بعنوان مثال نقش خنگ جینگ -hong jing-红净 نقشی است که در آن بازیگر صورتش کاملا با رنگ قرمز گریم شده است و نقش شاهزاده گوان یکی از قهرمانان دوره پادشاهی سوم است.

نقش های چو-丑-chou به مانند نقش چو پو زی-choupozi- 丑婆子 به افراد زرنگ و مضحک و کمیدین دارند و از پائین ترین اقشار جامعه می باشند.

 

 

برچسب ها: پکن  گردشگری 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1