نمایش 20 از 40 آیتم

مکان تپه های سه ستاره به نوعی میتوان آن را سرچشمه فرهنگی منطقه سیچوان نامید و یک کشف مهم باستان شناسی است که دیدگاه مردم از تاریخ و فرهنگ باستان در این منطقه را تغییر داد.

فرهنگی گردشگری

فانوس های کاغذی که در زمان سلسله هان شرقی (25-220 میلادی) ساختن ان رواج پیدا کرده است، عمدتا به عنوان چراغ در چین باستان مورد استفاده قرار می گرفتند.

فرهنگی گردشگری

بودای بزرگ لشان乐山大佛- Leshan Giant Buddha مجسمه میتریا (Maitreya یک بوداسف که معمولا به شکل یک راهب بسیار تنومند با چهره‌ای که تبسم به لب دارد و سینه و شکمش برهنه است، نشان داده می‌شود) در حالت نشسته است.

تفریحی فرهنگی گردشگری شهرها

خیابان باستانی به نام پهن و باریک (宽窄巷子-Kuanzhai Xiangzi) از سلسله چینگ qing یکی از ذخایر تاریخی و فرهنگی چنگدو است، همراه با معبد Daci و صومعه Wenshu. این بخش کوچکی از تاریخ شهر و همچنین نشانی عمیق در حافظه مردم محلی است.

تفریحی فرهنگی گردشگری شهرها

معبد 武侯祠-Wuhou در حومه جنوب چنگدو Chengdu واقع شده است و مساحت آن 37000 متر مربع (398،277 فوت مربع) می باشد و به ياد Zhuge Liang از وزراي دوره سه امپراتوری (220-280 میلادی) ساخته شده است که ایشان با خصوصيات عالي اخلاقي و بهره فراوان هوشي جايگاه ويژه‌اي در ميان مردم چين داشته اند

تفریحی فرهنگی گردشگری شهرها

صنایع دستی ایرانی در طول قرن های متمادی به عنوان نماينده بخشی از هنر اصيل قوم ايرانی در جهان معرفی شده است. این سبک از هنر بيانگر صنعت و هنر نياكان و نمايشگر ذوق و هنر مردم ایران است که در طول سالیان مورد توجه دیگر ملل نیز قرار گرفته است. اما در هر نقطه ای از دنیا بخشی از هنر صنایع دستی ایرانیان مورد توجه بیشتر قرار گرفته است که عوامل مختلف تاریخی و محیطی در این امر نقش داشته است.اکنون چینی ها هم توجه بیشتری به بخش های از صنایع دستی ایرانی داشته و آنها را ارزشمندتر ارزیابی می نمایند.

فرهنگی

در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.

پکن شانگهایی گوانجو هانگجو ووهان شنجن تفریحی فرهنگی گردشگری

اولین همایش سالانه جامعه علمی ایرانیان مقیم چین ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۶ (۱۷ دسامبر ۲۰۱۷) با همت مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پکن و با حمایت رایزن محترم علمی ایران درچین، سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چندین مرکز علمی دیگر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن (چین) برگزار می شود. 

پکن فرهنگی

در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.

پکن شانگهایی گوانجو هانگجو ووهان شنجن فرهنگی گردشگری

اولین همایش سالانه جامعه علمی ایرانیان مقیم چین آذر ماه سال جاری با همت مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پکن و با حمایت رایزن محترم علمی ایران درچین، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور، سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چندین مرکز علمی دیگر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن (چین) برگزار می شود. 

پکن فرهنگی اخبار

جشنواره شبح گرسنه در مناطق محلی اغلب با یک رژه با فانوس های تزئینی در اشکال مختلف شروع می شود، وآنها را در بالای شناورهای تزئین شده قرار میدهند. سپس فانوس های کاغذی را به آب منتقل می کنند.آنها با این کار بوسیله فانوس های درخشان و قایق ها به منظور هدایت روح های از دست رفته و کمک به ارواح خود را برای ارائه غذا پیدا می کنند. فانوس های کاغذی در نهایت آتش می گیرند و غرق می شوند. در شهر های بزرگ به مانند پکن مردم پس از تاریک شدن هوا با خرید کاغذهای خاص آنها را درکنار خیابان ها آتش روشن می کنند。

فرهنگی

کوه " مِن شان-Mengshan Mountain -蒙山 " که در رشته کوه مِن دین Meng Ding Mountain قرار دارد، بیش از 2000 سال قدمت کشت چای دارد . گفته می شود یکی از حکمرانان عهد باستان برای کشف خواص دارویی گیاهان، گیاهای دارویی مختلفی را آزمایش می کرد. یک روز طی آزمایش یکی از گیاهان را چشید و مسموم شد و در بستر مرگ افتاد. به طور اتفاقی قطره ای آب از درخت چای به دهان او چکید و این قطره چای او را از مرگ نجات داد . از آن به بعد ، او شروع به کشت درخت چای کرد .

غذا فرهنگی

قدرت خرید مصرف کنندگان چینی از سال 1990 شاهد رشد قابل توجهی بوده است و مشتریان چینی نسبت به گذشته ثروتمندتر شده اند و بیش از گذشته محصولات غربی را می پذیرند. امروز می توان بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای بزرگ را در چین دید و علاوه بر آن خیلی از برندهای لوکس مثل Ferragamo، Gucci یا Bally در بازار چین به چشم می خورند. برحسب همین افزایش قدرت خرید رخ داده در چین ؛ تولید کنندگان چینی نیز برای از دست ندادن بازار اینگونه کالا ها شروع به برند سازی در این زمینه کرده اند.

تجاری فرهنگی

ساز بادی سوون-xun -埙;یکی از قدیمی ترین سازهای چینی با قدمتی نزدیک به 7 هزار سال است. بالای این ساز یک دهانه بادی وجود دارد و ته آن مسطح است، در دو طرف آن سوراخ‌های صوتی تعبیه شده است. در قدیم سوون-xun -埙 فقط یک سوراخ داشت و به تدریج با چند سوراخ نیز ساخته شد. در اواخر قرن سوم قبل از میلاد نیز سیون 6 سوراخی بوجود آمد.

فرهنگی

لیوچین- liuqin- 柳琴 از خانواده ساز زهی است که ازچوب درخت بید مجنون ساخته و شکل آن نیز شبیه برگ بید است نوازنده باید راست بنشیند، سازرا جلو سینه خود نگهدارد و با دست چپ این ساز را گرفته و انگشت‌هایش را بر زه فشار دهد و مضراب را وسط انگشت‌های بزرگ و نشان دست راست بگیرد و به ساززنی بپردازد.

فرهنگی

تاثیر فرهنگی در طی دوران ها سازس به نام rewapu 热瓦普 را سازهای سنتی چین افزوده که ریشه در تارجیک ها و قزاق ها و ازبک ها و اویغور ها دارد هرچند گذشت زمان تغییرات را در طراحی آن ایجاد کرده است اماهمواره بخش بالائی آن را بدنه باریک ساز با سر پیچیده تشکیل می‌دهد و در بخش پائینی آن یک جعبه تقویت کننده صدا به شکل نیم گوی قرار دارد.بیش از 600 سال و از قرن 14 قدمت دارد نواختن این ساز در کشور چین هنوز رواج دارد .

فرهنگی

فلوت های شی آو-xiao- 箫، دی زی -dizi - 笛子 در واقع نوعی فلوت باستانی چین هستند که در مراسم های سنتی مانند اپرای چینی استفاده می شوند

فرهنگی

دقت کنید که آن ها غیر مستقیم صحبت کرده، یعنی به طور مستقیم به شما "نه" نمی گویند- دنبال برقراری ارتباط بلند مدت هستند ومعاشرتی اند- در معامله با خارجی ها مسلط زبان چینی کاملا انعطاف پذیرهستند- مردمانی بسیار صبوراند و مذاکرات با سرعت پایینی انجام می دهند و به سود بلند مدت هستند- برای افراد با مسن یا ارشد احترام فوق العاده ای قائلند- فرهنگ تخفیف دادن وگرفتن در آن ها وجود دارد.- سریع برحسب منافع شان یک گروه میشوند.- سریع سخن های مبادله شده را به دیگران پراکنده می کنند

تجاری فرهنگی

با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان حال و هوای خاصی در زندگی مسلمانان چین مشاهده می شود. تجمع گسترده مسلمانان در این ماه جامعه اسلامی چین را به دو بخش تقسیم می کند. بخش اول شامل مناطقی با ساكنان مسلمانان است كه این منطقه ها خودمختار است و اكثر ساكنان آن‌ اقلیت قومی خووی یكی از 56 ملیتی كه چین را تشكیل می‌دهند، هستند. آن یكی از بزرگترین 10 ملیت مسلمان چین هستند. به اضافه منطقه «سین كیانگ» كه اكثر ساكنان آن از اقلیت مسلمان ایغورها هستند كه این منطقه نیز خودمختار است.

فرهنگی

آزمون سراسری به دانشگاه در چین معروف به «گائوکائو» (高考-gaokao) که برای اولین بار 1952 برگزارشد، بر اساس دیدگاه مردم چین کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند می توانند فرصت های بیشتری در مقایسه با دیگران برای ورود به مشاغل دولتی داشته باشند و کسانی که به این فرصت های شغلی دست پیدا کنند در واقع امکانات بسیار زیادی خواهند داشت. این آزمون حدود نه ساعت در طی دو تاسه روز، بسته به استان برگزار میشود. وحتی شیوه برگزاری آزمون نیز در استان های مختلف فرق کرده و دروس امتحانی در طول زمان تغییر می کنند

دانشگاهها فرهنگی اخبار

نمایش 20 از 40 آیتم