آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری ها از چین-بخش سوم

در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.

آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری ها از چین-بخش سوم

 

در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.

کوزه لعاب دار آبی-Blue glazed pottery-青花瓷

این کوزه ها که یکی از صنایع منحصر به فرد پکن محسوب میشن تقریبا 1000 سال پیش و زمان حکومت سلسله مینگ رونق گرفتن و ابتدا فقط به رنگ آبی بود و بعدا با رنگ های دیگه هم تزئین شد و برای همین به کوزه لعاب دار آبی معروفه.این کوزه ها رو از تو بهترین مراکز خرید پکن میتونین خریداری کنین و به بهترین دوستان یا بستگانتون هدیه بدین.


چوب غذاخوری (چاپستیک) چین-筷子

خوردن غذا بخصوص نودل با چاپستیک نیاز به مهارت دارد و یکی از اصلی ترین اصول آن اینست که یکی از چوب ها ثابت بوده و بصورت تکیه گاه استفاده میشود. پیدا کردن این چوب‌ها آسان است چون مغازه‌های سراسر کشور، جعبه‌های زیبای چاپستیک را می‌فروشند، و فرقی هم نمی‌کند که به دنبال فقط یک جفت باشید یا ده جفت مشابه شما از ۰.۱ یوان تا ۵۰۰ یوان میتوانید از این چوب ها پیدا نمایید. اگر هنوز به مهارت‌های خود در خوردن غذا با چاپستیک مطمئن نیستید، گاهی می‌توانید چوب‌های متصل به هم را نیز پیدا کنید.


ماسک‌ها و نقاب چینی-中国面具 اپرا بخش بزرگی از تفریحات چینی است و ماسک‌ها بخش مهمی از کل این نمایش هستند، خصوصاً در اپرای پکن اما خیلی از این ماسک ها ریشه در داستان ها و افسانه های چینی دارند. برای این‌که بخشی از این نمایش را با خود به خانه ببرید، یا اگر فکر می‌کنید که ماسک‌ها دیوار خالی خانه‌ی شما را کامل می‌کنند، به مغازه‌های سوغاتی سری بزنید. این ماسک‌ها با توجه به سلیقه‌ی شما، در اندازه‌ها و ترکیب‌های رنگی مختلف موجود هستند.


سنگ یشم-jade- 玉

در چین امروزه دو نوع یشم وجود دارد: یک نوع کمرنگ و تقریباً بدون رنگ است و از سنگ‌های معدنی مختلف در چین ساخته می‌شود. نوع دیگر سبزرنگ است. از میانمار (برمه) وارد می‌شود – اگر اصل باشد! اولین نکته‌ای که به هنگام خرید یشم باید از آن مطلع باشید، این است که (در بهترین حالت) همان چیزی که بهایش را می‌پردازید، می‌خرید. یشم اصل برمه به رنگ سبز زیبا، فوق‌العاده گران است و یشم سبز «ارزان» که در بازارها خواهید دید، یا از سنگ‌های مصنوعی ساخته شده است یا از سنگ طبیعی که با رنگ سبز، رنگ شده است. به هنگام خرید یشم، کیفیت برش را به دقت بررسی کنید: چقدر خوب تراش خورده است؟ صاف و یکدست است یا جای ابزار روی آن مشهود است؟ کیفیت سنگ اغلب با کیفیت حکاکی و برش در ارتباط است. وقت بگذارید و قبل از خرید، قیمت‌ها را مقایسه کنید. اگر قصد هزینه‌کردن دارید، این کار را در مغازه‌های تخصصی انجام بدهید، نه در بازار اجناس دست‌دوم. خوتان (Khotan) در ژینگ‌جیانگ (Xingjiang)، منطقه‌ای است که به تولید یشم شهرت دارد.


دارو های سنتی و گیاهی چینی- traditional Chinese medicine-中医药

داروی سنتی چین مواد دارویی است که در طب سنتی چین برای پیشگیری از بیماری ها و تشخیص و درمان آنها استفاده می شود. این داروها بطورعمده از داروهای طبیعی و فرآورده های تکمیلی ترکیب می شود که شامل داروهای گیاهی ، داروهای حیوانی و معدنی و بخشی از داروهای تکمیلی شیمیایی و بیولوژیک است. اختراع و اکتشاف داروی سنتی چین و کاربرد آن در چین تاریخ چند هزار ساله دارد. با این حال کلمه " داروی سنتی چینی " بعدها پیدا شد. پس از ورود علم پزشکی غربی به چین به منظور تشخیص دو نوع علم پزشکی و دارویی " داروی سنتی چین " نیز پا به عرصه گذارد.اثرات مداوای داروهای سنتی چین به خاصیت دارو بستگی دارد. داروهای سنتی چین سرما ، گرما ، معتدل بودن ، خنکی و پنج مزه ترش ، تلخ ، شیرین ، تند و شور و سموم را دربر دارد.


مجسمه های برنزی- Bronze sculptures-青铜雕塑

مجسمه های نمادین از جنس برنز (اگر اصلش را بخرید) یکی از صنایع دستی متداول در چین است که اکثر مجسمه قدیمی ساز هستند. کلیه نماد ها مربوط به فرهنگ چین به مانند اژدها و بودای خندان و پیشیو تا اجسام تزینی به مانند جاسیگاری و... از این جنس به فروش میرسند.


برای دسترسی به بخش های پیشین بر روی لینک های زیر کلیک نمایید

* آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری ها از چین- بخش اول

* آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری ها از چین- بخش دوم

 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1