position: absolute; visibility: hidden
 

آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری های چین- بخش دوم

بخش دوم:‌ در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.
آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری های چین- بخش دوم

 

بخش دوم:‌ در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.

تزیینات دیواری خوشنویسی چینی-书法-shufa

در چین، هنر خوشنویسی، یکی از عالی‌ترین هنرهایی است که به آن پرداخته می‌شود و به اندازه‌ی نقاشی یا حتی بیشتر از آن، برای مردم اهمیت دارد. از زمان ابداع کاراکترهای چینی، هنر خوشنویسی در چین روزبه‌روز پیشرفت کرده است. امروزه خوشنویسان زیادی آثار خود را در قابل تابلوهای تزیینی عرضه می‌کنند که می‌توانید یادگار خوبی از سفر به چین باشد. این تابلوها بسته به ابعادشان قیمت‌های متفاوتی دارند. خوشنویسی چینی یک کار زیبا و وسوسه کننده است و کاری است که آرزو داشتیم در آن کار به مهارت می‌رسیدیم. منحصربه‌فرد، ظریف و مناسب برای حمل در کیف؛ قلم‌های خطاطی بهترین هدیه‌ای هستند که شما می‌توانید به خانه ببرید. مطمئن شوید که قلمی خریده‌اید که مرکب ندارد، همچنین پارچه‌های مخصوص تمرین نیز برای دوستان خود بگیرید تا بر روی آن تمرین کرده و نهایت آن را شسته و تمیز کنند.


مجسمه‌های خمیری پکن-Clay Sculpture -泥塑

این مجسمه‌های خمیری، یکی از صنایع دستی سنتی این شهر هستند که خمیر آن‌ها با آرد درست می‌شود و با چاقوهای کوچکی از جنس بامبو شکل می‌گیرند. این مجسمه‌ها برای اهالی چین بسیار اهمیت دارند و با وجود این که یک هنر سنتی هستند، هنوز هم مورد توجه قرار دارند. معمولا از آن‌ها برای هدیه دادن به بچه‌ها استفاده می‌کنند و خمیر آن‌ها دو نوع خوراکی و غیرخوراکی دارد. در بازارچه‌های معابد در زمان فستیوال بهاره، می‌توانید انواع آن‌ها را خریداری کنید.


بادبزن‌های کاغذی-金陵折扇-folding fan

چینی ها چندین قرن است که از بادبزن استفاده می‌کنند. در واقع این بادبزن‌ها به عنوان یکی از متعلقات مد مورد استفاده قرار می‌گیرند . در ماه‌های تابستانی علاوه بر این که با آن خودشان را باد می‌زنند، تیپ و لباس خود را کامل می‌کنند.


سرامیک چین-Chinese ceramics-中國陶

اشیا و ظروف سرامیکی از زمان‌های دور در چین ساخته می‌شدند و یکی از مهم‌ترین فرم‌های هنر چینی در نظر گرفته می‌شوند. از متریال‌های ساخت و ساز گرفته تا ظروف چینی لوکش و ظریف مورد استفاده در کاخ‌های سلطنتی، این هنر در طول قرن‌های متمادی، گسترش پیدا کرده است و هر امپراتوری، تکنیک‌ها و سبک‌های جدیدی به آن افزوده است. تنوع این ظروف سرامیکی بسیار گسترده است. در پکن می‌توانید بهترین ظروف و اشیا را با طرح‌های جذاب و متفاوت، خریداری کنید.


ابریشم چین-silk-丝si

ابریشم چین یکی از اصیل ترین صنایع تولید شده و از نمادهای کشور چین است. با توجه به نتایج کار باستان شناسان، تولید ابریشم در چین به 5500 سال قبل می رسد و ابداع این هنر توسط کشور چین بود. تا مدت ها این محصول به کشورهای دیگر صادر می شد و جاده ابریشم مسیر اصلی ارسال این کالا ها به مقصد بود و طی این مسیر طولانی و بافت نرم و زیبایی ابریشم ارزش بالایی را به آن داده بود و بیشتر در بین طبقات مرفه مورد استفاده قرار میگرفت. ابریشم از نخ های طبیعی حاصل از پیله ی کرم بافته می شود. روال کار به این صورت است که کرم ابریشم را پرورش می دهند تا وقتی که کرم پیله را به دور خود ایجاد کند سپس پیله ها در آب قرار داده می شوند و پس از آن نخ ابریشمی را از پیله می کشند. امروزه چین یکی از تولید کنندگان ابریشم است و برای تولید لباس به کشورهای اروپایی مانند ایتالیا صادر میشود.

نکات قابل توجه در مورد ابریشم، که دانستن آن ها مفید است: ماده اصلی در نخ ابریشم پروتئینی میباشد. ابریشم جنسی نرم و لطیف دارد که در محیط خشک مانع خشک شدن پوست می شود و در محیط ها مرطوب از خروج رطوبت ممانعت می کند. همچنین ضد اشعه ماورا بنفش است و نمیسوزد. تمام این موارد به زیبایی ابریشم چین افزوده است. ابریشم یکی از بهترین انتخاب ها بعنوان سوغات چین مخصوصا برای خانم هاست.

تولید ابریشم در چین سابقه‌ای طولانی دارد. در آغاز از آن برای استفاده در دربار امپراتور و به عنوان تحفه‌ها و هدایای سلطنتی استفاده می‌شد. بعدها استفاده از آن گسترش یافت و یه یک کالای لوکس محبوب تبدیل شد. تقاضا برای ابریشم بسیار زیاد بود و چین تنها کشوری بود که می‌توانست این مقدار ابریشم را تولید کند. به مرور زمان تولید ابریشم در کشورهای همسایه‌ی چین هم آغاز شد. امروزه می‌توانید بهترین و مرغوب‌ترین محصولات ابریشمین از قبیل کوسن و کیف و پرده و سایر منسوجات را از پکن به عنوان سوغات خریداری کنید.

وسایل تهیه و پذیرایی چای-功夫茶 茶盘-tea tray

همانطور که در چین انواع چای کشت و بهره برداری میشود درکنار آن وسایل پذیرایی متنوعی نیز برای چای وجود دارد البته چینی ها رسوم خاصی برای پذیرایی با چای دارند بعنوان مثال باید بعد از دم کشیدن چای لیوان های پذیرایی را با همان چای دم کشیده اب بکشند و یا اینکه باید چای را لب به لب استکان بریزند و تعارف نمایند و همچنین به محض اینکه مهمان چایش را نوشید سریعا استکان مهمان را دوباره پر می نمایند.

پست های مشابه

تمامی حقوق این سایت برای گروه دروازه ایران و چین محفوظ می باشد - پانل مدیریت

京ICP备16062481号-1