آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری ها از چین- بخش اول

در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.

آشنایی با سوغاتی ها و یادگاری ها از چین- بخش اول

 

در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.

قوری‌های سفالی-宜兴-Yixing

سفال Yixing یکی از روش‌های سنتی ساخت قوری‌‌های مخصوص است که از قرن پانزدهم در چین رواج دارد. از این قوری برای دم کردن چای سیاه، oolong یا pu'er استفاده می‌کنند، اما ممکن است برای تهیه‌ی چای سبز و سفید هم مورد استفاده قرار بگیرد. این قوری‌ها به خاطر قابلیت خاصی که در ایجاد عطر و طعم خاص در چای دارند، مورد توجه قرار دارند. از هر قوری فقط برای تهیه‌ی یک نوع چای استفاده می‌کنند. برای شستن این قوری‌ها فقط باید از آب جوش استفاده شود؛ چون اگر از ماده‌ی شوینده استفاده کنید، تا مدت‌ها بوی مواد شوینده در نوشیدنی‌ها حس می‌شود. این قوری‌ها با توجه به این که مورد استقبال قرار دارند و محبوب هستند، قیمت بالاتری نسبت به قوری‌های معمولی دارند.


بطری‌های نقاشی شده-鼻烟壶-Snuff bottle

این بطری‌های کوچک که ریشه در فرهنگ چین و مغولستان دارند در زمان‌های قدیم و در زمان امپراتوری Qing برای نگهداری پودر تنباکو مورد استفاده قرار می‌گرفتند. بعد از استقرار جمهوری خلق چین، این بطری‌ها دیگر تولید نشدند. معمولا این بطری‌ها از جنس شیشه بودند، ولی گاهی با متریال‌های دیگر مثل چینی، عاج، چوب، فلز و سرامیک هم تولید می‌شدند. این بطری‌ها به زیبایی تمام با نقاشی‌های دیدنی تزیین می‌شدند. گران‌ترین نوع آن‌ها، بطری‌هایی شیشه‌ای است که سطح داخلی آن‌ها نقاشی شده است. امروزه نمونه‌های این بطری‌ها برای مصارف تزیینی تولید می‌شود و در همه‌ی فروشگاه‌های سوغات وجود دارد. البته بطری‌های اصل را هم ممکن است بتوانید پیدا کنید، اما بسیار گران هستند. قیمت این بطری‌ها به جنس ماده‌ی سازنده‌ی آن بستگی دارد.


اشیای میناکاری شده-Cloisonne-jingtailan-景泰藍

این اشیا شامل انواع قوری، فنجان، گلدان، زیورآلات و سایر وسایلی است که با تکنیک کلوازونه، تزیین می‌شوند. این تکنیک هنری خاص، در زمان امپراتوری یوآن در پکن رواج پیدا کرد. به مرور زمان این تکنیک، توسعه یافت و به اوج خلاقیت هنری رسید. امروزه از این تکنیک برای تزیین تندیس‌ها استفاده می‌شود و هنوز هم در چین رواج دارد. انواع اشیای تزیین شده به این سبک از میز و گلدانم گرفته تا جعبه‌های تزیینی و کوشواره را می‌توانید خریداری کنید.


چای چینی-茶cha-tea

چینی‌ها اولین کسانی بودند که برگ‌های چای را دم کردندو بیش از 2000 سال قدمت کشت چای دارد . گفته می شود یکی از حکمرانان عهد باستان برای کشف خواص دارویی گیاهان، گیاهای دارویی مختلفی را آزمایش می کرد. یک روز طی آزمایش یکی از گیاهان را چشید و مسموم شد و در بستر مرگ افتاد. به طور اتفاقی قطره ای آب از درخت چای به دهان او چکید و این قطره چای او را از مرگ نجات داد . از آن به بعد ، او شروع به کشت درخت چای کرد . چندین نوع دسته بندی برای چای در چین رواج دارد؛ بعنوان نمونه چای سبز، چای سفید، چای سیاه و چای اولانگ. حدودا ۵۰۰ نوع چای در این کشور پیدا می‌شود که بیشتر آن‌ها صادر نمی‌شوند و فقط در چین می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. یکی از انواع رایج چای، چای یاس است که با چای سبز یا سفید به همراه گل‌های یاس تهیه می‌شود.


تزیینات کاغذی چینی با برش کاغذ-iǎnzhǐ 剪纸

هنر برش کاغذ سابقه‌ای طولانی در چین دارد. در اصل این هنر برای تزیین دربار امپراتوری از قرن هفتم تا سیزدهم مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما به مرور زمان به هنری محبوب در فستیوال‌های چینی تبدیل شد. در اصل این برش‌های کاغذی دارای مفاهیم مذهبی هستند، اما امروزه از آن‌ها در طرح‌های گوناگون برای تزیین دکوراسیون استفاده می‌شود. برای تزیین پنجره، دیوار، در، آینه، فانوس و جعبه‌های کادو می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این تزیینات زیبای کاغذی قیمت بسیار پایینی دارند و معمولا با دست انجام می‌شوند.


مهرهای چینی-印章yizhang-Chinese Chop

این مهرها معمولا از سنگ، چوب، فلز و گاهی با عاج ساخته می‌شوند. شکل آن‌ها غالبا دایره یا مربع است و از جوهر قرمز برای مهر زدن با آن استفاده می‌کنند. این مهرها در زمان امپراتوری شانگ ابداع و به یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرهنگ این منطقه تبدیل شدند. در زمان‌های قدیم همه‌ی داد و ستدهای تجاری با این مهرها امضا و تایید می‌شدند و بدون آن‌ها، هیچ داد و ستدی امکان‌پذیر نبود و هیچ توافقنامه‌ای امضا نمی‌شد. حتی هنرمندان چینی هم از این مهرها برای امضا کردن آثار خود استفاده می‌کنند. هر کسی می‌توانید از این مهرها برای خود سفارش دهد و نام خود را به کاراکترهای چینی تبدیل کرده و از آن مهر بسازد. این مهرها قیمت‌های مناسبی دارند اما اگر بخواهید آن را از سنگ‌های قیمتی سفارش دهید، گران‌تر می‌شوند.


گره‌های تزیینی چینی-Zhongguo Jie-中国结

این گره‌های چینی، یکی از هنرهای تزیینی این کشور است که در زمان امپراتوری‌های تانگ و سونگ رواج پیدا کرده بود. این تزیینات زیبا، به عنوان تزیینات سنتی چینی شناخته می‌شوند و در زمان امپراتوری Qing به یک هنر گسترده تبدیل شده و به اوج خود رسیدند. بین سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۷۶، این هنر تقریبا به فراموشی سپرده شده بود اما امروزه، در مراسم مذهبی و سنتی از آن‌ها برای تزیین استفاده می‌شود. این گره‌ها را به عنوان آرزوی شادی و سلامتی، به دیگران هدیه می‌دهند.

 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1