گم شدن گذرنامه(پاسپورت) در چین

اگر به هر دلیلی در چین، شما گذرنامه تان(پاسپورت) مفقود شد نگران نباشید و فقط کافی است مراحل زیر را طی نمایید تا گذرنامه جدید و ویزای مجدد کشور چین را دریافت نمایید.

 1. گزارش به پلیس

 2. مراجعه به سفارت

 3. مراجعه به محل دعوت شما به چین

 4. مراجعه به اداره پلیس مهاجرت در شهر اقامت تان

گم شدن گذرنامه(پاسپورت) در چین

 

اگر به هر دلیلی در چین، شما گذرنامه تان(پاسپورت) مفقود شد(گم کردن ، سرقت ) نگران نباشید و فقط کافی است مراحل زیر را طی نمایید تا گذرنامه جدید و ویزای مجدد کشور چین را دریافت نمایید.

1. گزارش به پلیس:

پس از آگاهی و اطمینان از مفقودی گذرنامه تان، باید در اولین فرصت به نزدیک ترین اداره پلیس -公安局-به محل زندگی رفته و اعلام مفقود پاسپورت بدهید. در آنجا سوال های درخصوص اینکه دقیقا در چه تاریخی و کجا گذرنامه مفقود شده از شما پرسیده میشود و در نهایت صورتجلسه ای برای این اساس با مهر و امضا تهیه و تحویل شما میشود.


2. مراجعه به سفارت

در مرحله بعد باید شما در اولین فرصت به سفارت ایران یا کنسولگری ها در دیگر شهرها برای صدور مجدد پاسپورت مراجعه نموده و مدارک زیر را همراه داشته باشید و معمولا ظرف دو یا سه روز کاری در صورت تکمیل بودن مدارک گذرنامه جدیدتان صادرخواهد شد.

مدارك لازم:

 1. يک برگ درخواستنامه تكميل شده فرم شماره 101"درخواست صدور، تجديد و تفکيک گذرنامه"برای صدور گذرنامه

 2. گزارش یا صورتجلسه پليس چین در مورد چگونگی گم شدن گذرنامه و شرح کوتاه آن به فارسی

 3. اصل شناسنامه جديد و تصوير(کپی) تمام صفحات آن. (شناسنامه افراد بالای 15 سال بايد عکسدار باشد)

 4. اصل و تصویر کارت اقامت چینی (در صورت دارا بودن)و يک برگ تصوير آن.

 5. اشخاصی كه دارای گذرنامه چین می باشند، بايد مدارك "الف" و "ب" را ارائه نمايند:

الف.درخواستنامه تكميل شده شماره 102"اقرار نامه بقاء بر تابعيت ايران" مبنی بر باقی ماندن به تابعيت جمهوری اسلامی ايران.

ب.يک برگ تصوير از کارت تابعیت چین (پشت و رو) ویک برگ تصویر از گذرنامه چینی .

 1. دو قطعه عکس رنگی جديد 4×3 تمام رخ، بدون کلاه و عينک و با زمينه سفيد که مشخصات (نام و نام خانوادگی) صاحبش در پشت آن نوشته شده و عکس بانوان با حجاب اسلامی باشد

 2. يک برگ درخواستنامه تكميل شده فرم شماره 103"پرسشنامه صدور خروج مکرر مخصوص مقيمين خارج از کشور" برای تغيير محل اقامت و صدور اجازه خروج مكرر فقط برای افرادی که محل اقامت آنها قبلا چین نبوده است .

 3. اصل و تصوير برگ پايان خدمت يا معافی (آقایان) يا درخواستنامه تكميل شده شماره 104" پرسشنامه مخصوص صدور مجوز خروج مشمولان" مبنی بر اجازه خروج يك بار در سال. (برای مشمولين خدمت سربازی ومتولدين 1338 به بعد که خدمت سربازی را انجام نداده و يا معافيت ندارند و قبل از تاريخ 29 اسفند 1382 از کشور خارج شده و به مدت دو سال اقامت داشته اند . )

 4. اصل شناسنامه همراهان در گذ رنامه و دو برگ تصوير از تمام صفحات شناسنامه همراهان (فقط در صورت وجود همراه)و دو قطعه عکس رنگی جديد ۴× 3 تمام رخ، بدون کلاه و عينک و با زمينه سفيد از همراهان بالای ۲ سال (در صورت وجود همراه) که مشخصات صاحبش در پشت آن نوشته شده و عکس بانوان با حجاب اسلامی باشد

توجه: برای همراه کردن همسر و فرزندان در گذرنامه نیاز به مدارک زیر می باشد:

** درخواستنامه تكميل شده شماره 111 "درخواستنامه درج مشخصات همسر و فرزندان بعنوان همراه در گذرنامه" برای همراه نمودن همسر و يا فرزند/ فرزندان اين در خواستنامه بايد توسط شوهر برای همراه نمودن همسر يا توسط پدر برای همراه نمودن فرزند در گذرنامه پدر يا مادر تکميل و در محل سفارت امضاء شود.

** اصل شناسنامه همراه/همراهان در گذرنامه و تصوير(کپی) تمام صفحات شناسنامه آنان

** دو قطعه عکس رنگی جديد ۴×3 (عکس ها بدون عینک و کلاه و زمینه سفید - عکس بانوان با حجاب اسلامی)

** یک برگ تصوير از کارت اقامت (پشت و رو) و یا یک برگ تصویر از گذرنامه چینی .

توجه : کسانی که پس از تاریخ ۲۰/۰۳/۱۳۷۸ از ایران خارج شده اند بایستی نسبت به اعلام تاریخ خروج از ایران نیز اقدام نمایند . ( فقط برای گذرنامه های مفقوده )

برای اطلاعات بیشتر در خصوص مدارک و تهیه فرم های مورد نیاز برای سفارت ایران به آدرس زیر مراجعه نمایید

http://beijing.mfa.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=69&pageid=24456


3. مراجعه به محل دعوت شما به چین

اگر شما دارای ویزای تحصیلی می باشید باید به دانشگاه محل تحصیل تان و اگر ویزای کار دارید به کارفرما یتان مراجعه نمایید و از آنها بخواهید نامه ای برای صدور مجدد ویزا در گذرنامه جدیدتان خطاب به اداره مهاجرت صادر کنند .


4. مراجعه به اداره پلیس مهاجرت در شهر اقامت تان

در مرحله آخر باید به پلیس مهاجرت ( 公安局 外国人管理出入境管理处-Public Security Bureau Foreign Affairs Office) مراجعه نمایید و در هنگام مراجعه حتما مدارک زیر را به همراه داشته باشیدو در نهایت پس از چند پرسش و پاسخ و اخذ هزینه صدور ویزا، به شما برگه زردی بعنوان ویزای موقت داده میشود و پس از دوهفته ویزای شما در گذرنامه جدید تان ثبت و تحویل شما میشود

مدارک مورد نیاز

آدرس پلیس مهاجرت در پکن: 北京市东城区安定门东大街2号

 

 

برچسب ها: دانشجویی  تجاری  گردشگری 

پست های مشابه

 

تمامی حقوق برای سایت دروازه ایران و چین محفوظ می باشد
京ICP备16062481号-1